Kayseri OSB Camii Ses Sistemi

D&B, ses kalitesiyle ibadethaneler için şeffaflık sağlıyor.
2015 yılında İç Anadolu / Türkiye’de Kayseri Organize Sanayii Bölgesi’nin yeni camiinin inşaatı tamamlandı. Büyüleyici kubbe ve minarelere sahip olan camiinin inşaatında mermer ve diğer geleneksel materyaller kullanıldı. Yaklaşık 3.500 metrekarelik bir alana kurulu olan camide vakit namazları ve bayram namazlarında 10.000 kişilik bir cemaat aynı anda ibadet edebilir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Camii, ulusal ve uluslararası önem bakımından Mimar Sinan’ın dünyaca ünlü eseri Mustafa Paşa Camii ile benzer özellikler taşımaktadır.

Projenin satın alma müdürü Fatih Gözel, camiide kullanılacak ses sistemi gereksinimlerini şu sözlerle özetliyor: “Konuşma anlaşılabilirliği, bir camii için namaz ibadetinin en önemli gereksinimlerinden biridir; ama aynı zamanda imamın sesinin manevi kalitesini de yansıtabilecek bir ses sistemine ihtiyacımız vardı.”

Çok sayıda üreticinin ürünleri değerlendirildikten sonra bu proje için d&b hoparlör sistemi seçildi. Fatih Gözel, bu seçimin arkasındaki nedenleri şu şekilde sıraladı: “d&b markasının kalite ve güvenilirlikle eş anlamlı olduğunu zaten biliyorduk. Ayrıca d&b çözümlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de kullanıldığını duyduk ve TBMM’deki ses kalitesi, yönlülük kontrolü, SPL ve konuşma anlaşılabilirliğinden çok etkilenmiştik.”

D&B’nin Türkiye Distribütörü Atempo, camiinin içindeki yerin sanal planını oluşturmak için d&b’nin ArrayCalc simülasyon yazılımını da kullanarak sistem tasarımı ve montajını gerçekleştirdi. Atempo’nun Satış Müdürü ve Mühendisi Tayfun Konuralp, proje detaylarıyla ilgili şunları dile getirdi: “Caminin merkez kısmına her biri 8 adet Ti10L’den oluşan iki sıra ana line array sistemi uyguladık. Buna ek olarak caminin balkon ve balkon altı kısmına da toplam 28 adet E8 yerleştirdik.”

Atempo’nun Türkiye’de d&b çözümlerini sunma konusunda göstermiş olduğu başarı da gözlerden kaçmadı. Fatih Gözel, Atempo ile deneyimini şu sözlerle dile getirdi: “Atempo ile çalışma deneyimimiz olağanüstüydü. Sistem bileşenlerinden tasarım aşaması ve sevkiyat kısmına kadar projenin her anında Atempo’nun tecrübelerinden yararlandık.”

Kurulan sistem, daha önceden de öngörüldüğü üzere caminin yüksek tavanları ve sesi yansıtan yüzeylerinden kaynaklanan akustik güçlüklerin üstesinden geldi. Fatih Gözel, sistemle ilgili yorumlarına şu şekilde devam etti: “Sistem, ses kalitesi ve konuşma anlaşılabilirliği bakımından gerçekten olağanüstü oldu. Caminin büyüleyici mimarisi ve d&b ses sisteminin bir araya gelmesi, cemaatin ibadetle bütünleşebilmesini daha kolay hale getirdi. D&B’nin özel renk seçeneği ile ekipmanlar, caminin mimari karakteristikleri ile uyum içinde oldu. Bu da caminin büyüleyici mimarisini bozmadan mükemmel ses kalitesi sunabilmemiz anlamına geliyor.”

“Yılın her günü günde 5 vakit kullanılacak bir ses sistemine ihtiyacımız vardı. D&B ile ihtiyaç duyduğumuzda sistemin sorunsuz çalışacağından hiç şüphemiz yoktu. Ayrıca 5 yıl teknik destek ve garanti, yatırımımızın uzun vadede de koruma altında olacağı anlamına geliyor. Camiimiz, ülkenin en önemli camilerinden biri ve d&b de binlerce kişilik cemaatin ibadet deneyiminin iyileşmesine katkıda bulunuyor. Bizimki gibi bir cami, ulaşılabilecek en iyi ses sistemini hak ediyor ve bizim için en iyi demek, d&b demektir.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir