LG OLED Ekranlar

 

Adını daha uzun süredir duyduğumuz OLED ya da uzun adıyla Organic Light Emitting Diode, LG Display’e ait bir teknoloji. OLED paneller sadece LG Display tarafından sadece LG modelleri için değil Philips, Panasonic ve Sony için de üretiyor. Apple da bazı modellerinde OLED kullanıyor.

Bu teknolojinin LCD’den ayıran en temel özelliği, her pikselin kendini aydınlatmasıdır. LCD ekranlarda bütün pikseller arka ışıklandırmayla aydınlatılıyor.  OLED ekranlar, görüntü kalitesi konusunda oldukça dikkat çekici bir performans sunar.

OLED ekranlar piksel aydınlatması sayesinde seçili pikselleri tamamen kapatma ve mutlak siyah gösterme yeteneğine sahip. LCD’ler ise arka aydınlatma sebebiyle görüntüyü ne kadar karartırsa karartsın asla bir OLED karanlığına erişemiyor.

Görüntü kalitesine etki eden en önemli özelliklerden biri kontrast oranıdır. Bir ekranın olabilecek en parlak ve en karanlık durumları arasındaki ne kadar fazlaysa, görüntü ve renk kalitesi o kadar iyi olur. OLED ise bu alanın mutlak galibi. OLED ve LCD ekranlar birbirlerine çok yakın parlaklık oranlarına sahip. Ancak OLED ekranların mutlak siyah desteği, kontrast oranına ciddi bir katkı sağlıyor.

OLED TV’ler bu karşılaşmadan tartışmasız bir şekilde galip ayrılıyor. Özellikle LCD’lere kıyasla muazzam bir görüntü sunabiliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir